نامگذاری این ورق به خاطر شکل ظاهری اش می باشد که به این نوع ورق؛ورق روغنی گفته می شود.ورق های فلزی به دو صورت کلی تولید می شوند که نورد سردورق روغنی و نورد گرم ورق سیاه می باشد،

ورق روغنی همچنین با نام ورق با نورد سرد هم شناخته می شود.ورق های روغنی با تکنولوژی نورد سرد تهیه می شوند به این معنی که ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت های پایین تر تبدیل می شوند.در این حالت به خاطر استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری بسیار عالی می باشد به همین دلیل بیشتر در کارهای مربوط به ظاهر مورد استفاده قرار می گیرد.

شاخهای ورق روغنی:

ورق نیمه کشش و ورق های فوق کشش تقسیم می شود.

ضخامت ورق روغنی:

ورق های روغنی از ضخامت ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر تولید می شود.

برش ورقهای روغنی

یکی از روشهای تولید ورق فولادی به روش نورد سرد محصولی با نام ورق روغنی می باشد به طور کلی ورق با ضخامت بالا نورد شده و به ضخامت کمتر تبدیل میگردد در نورد سرد کیفیت ظاهری ورق بسیار خوب می باشد ورق های روغنی از لحاظ آلیاژی و نوع عملیات حرارتی به دسته های مختلف تقیسم میشوند.
از جمله ورق های معمولی که در بازار به ST12 ؛ ورق های نیمه کشش ST13 و ورق های فوق کشش ST14 معروف می باشند
ضخامت کلی این نوع ورق از 0.0030 الی 3 میلی متر تولید شده و در عرض های استاندارد 125*100 سانتی متر در بازار موجود می باشند.
ورق روغنی از ورق سیاهی تولید میگردد که دارای کربن کمی ست که با قابلیت های کشش ST13 , فوق کشش ST14 , لعاب پذیر EK2 و ضد سایش QSTE تولید می گرددو هر کدام با توجه به نوع محصول انتخاب و مورد استفاده قرار میگیرد.

جدول و فرمول محاسبه وزن ورق روغنی

طول  (M) عرض (M) ضخامت (MM) وزن (KG)
2 1 0.5 8
2 1 0. 10
2 1 0.7 11
2 1 0.8 13
2 1 0.9 14
2 1 1 16
2 1 1.25 20
2 1 1.5 24
2.5 1.25 0.5 13
2.5 1.25 1.25 31
2.5 1.25 1.5 38

طول (M) * عرض (M) * ضخامت (MM) * 7.86 = وزن ورق(KG)

ورق های نورد سرد ( ورق روغنی ) پایه تولید ورق های گالوانیزه (ورق سفید) هستند.ورق های رنگی گالوانیزه ورق رنگی  از ورق گالوانیزه تولید می شود. بنابراین می توان گفت که پایه تولید ورق رنگی  نیز همین ورق های نورد سرد (روغنی ) می باشد.

ورق روغنی یا نورد سرد دارای وزن استاندارد ویژه هستند که تقریبا با آهن معمولی یکسان می باشد.

ورق های روغنی بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی تقسیم می شوند:

* ورق های معمولی (مانند  ST12 )

* ورق های نیمه کشش (مانند  ST13 )

* ورق های فوق کشش (مانند  ST14 )

ورق روغنی به طور کلی و استاندارد از ضخامت ۳۰ صدم میلی متر الی ۳ میلی متر تولید می شوند و دارای دو عرض استاندارد ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر هستند.

لایه نیمه هادی Semi conductor Screen

به دلیل اینکه سطح هادی بخصوص رشته ای (Stranded) صاف نمی باشد و در صورت عدم استفاده از اسکرین ، بین عایق و هادی فاصله میافتد و منجر به عدم یکنواختی میدان در بین عایق و هادی میشود و سبب جرقه خواهد شد. بنابراین استفاده از Screen سبب ایجاد یک سطح کاملا صاف بین عایق و هادی میکردد و سطح میدان الکتریکی روی آن یکنواخت میگردد. ضخامت اسکرین روی هادی کمتر از 0.1 میلیمتر و رنگ آن سیاه میباشد. این لایه در سطح فشار متوسط و تا 36 KV استفاده میگردد.

عایق PVC

امروزه کاربرد عمده کاربرد PVC در ساختن کابل فشار ضعیف است که در این سطح ولتاژی فوق العاده وسیعی دارد . از مشخصات مهم و خوب این ماده می توان به قابلیت انعطاف بالا و مقاومت دربرابر شعله اشاره کرد . عمده مشکل آن به تلفات عایقی بالای این ماده برمی گردد و به همین دلیل به ندرت در ولتاژهای 10 kvو بالاتر از آن به عنوان عایق کابل استفاده می شود . شرایط نصب این کابلها مطابق با موارد گفته شده در ارتباط با کابلهای با عایق کاغذی جهت نصب در هوای آزاد و نصب در زمین می باشد. ماکزیمم دمای هادی در این کابلها 70 درجه سانتیگراد می باشد.

عایق XLPE

این کابلها در مقایسه با موارد ارائه شده قبلی دارای مشخصات حرارتی بهتر و تحمل درجه حرارت های بالاتر، هزینه کمتر نصب و نگهداری نسبت به کابلهای روغنی، تلفات دی الکتریک کمتر، عدم احتیاج به کوچکتر می باشد . ماکزیمم دمای هادی tgδ تجهیزات جانبی در زمان استفاده همانند کابل روغنی و کابل در این نوع کابلها 90 درجه سانتیگراد می باشد.

اسکرین نیمه هادی روی عایق ، مشابه اسکرین روی هادی میباشد و آن یک سطح میدان الکتریکی متقارن روی اسکرین فلزی (گاهها شیلد هم گفته میشود ) ایجاد میکند. ضخمات تقریباٌ 1 میلیمتر و رنگ آن ساه میباشد.

اسکرین فلزی Metallic Screen

هدف استفاده از اسکرین فلزی، حذف میدان الکتریکی خارج از کابل میباشد. اسکرین های فلزی حداقل در یک نقطه باید به شبکه ارت متصل گردند. اسکرین فلزی دو وظیفه دارند.

وظیفه اول :شدت جریان خازنی کابل و جریانهای چرخشی ایجاد شده در سطح اسکرین فلزی، به شبکه ارت انتقال میدهد. بعنوان مسیر برگشتی کل کوتاه و یا بخشی از شدت جریان اتصال کوتاه عمل میکند.

وظیفه دوم: وظیفه دوم اسکرین فلزی جلوگیری از نفوذ رطوبت به عایق کابل میباشد.

انواع اسکرینهای فلزی

A- اسکرین فلزی سیمی با نوار متعادل کننده

(Copper Wire screens (with optional equalising tape

مزایا : وزن سبک و مقرون به صرفه ، تحمل اتصال کوتاه بالا و ساده جهت Termination

معایب : حفاظت عایق در برابر رطوبت را بطور کامل انجام نمی دهد.

B- اسکرین Aluminium foil laminate

مزایا : وزن سبک و مقرون به صرفه ،محاظ در برابر رطوبت

معایب : ظرفیت اتصال کوتاه پایین و بسیار سخت جهت Termination

C- اسکرین آلیاژ سرب Extruded lead alloy sheath

مزایا : ضد ورود آب Waterproof – مقاومت بالا در مقابل خوردگی

معایب : بسیار سنگین و گران قیمت ، تولید ذرات سمی که در بعضی از کشورها ممنوع شده است و ظرفیت انتقال اتصال کوتاه پایین.

8- روکش خارجی (ANTI-CORROSION PROTECTIVE JACKET (OR SHEATH) )

روکش خارجی همان Jacket و یا Sheath میباشد، وظیفه غلاف به شرح زیر میباشد.

– ایزوله کردن صفحه فلزی از زمین

– حفاظت مولفه های فلزی کابل از خوردگی و رطوبت

دو ماده اصلی (Poly-Vinyl Chloride (PVC و polyethylene (PE برای روکش خارجی کابل استفاده میگردد. انواع غلاف های PE ، به شرح زیر میباشد

medium density :MDPE
Linear low density :LLDPE
high density :HDPE

PVC اساسا برای کابل‌های که دارای آرمور و یا غلاف سربی باشند استفاده می‌گردد چون PVC در قیاس با PE نرم‌تر می‌باشد. کابل‌های که در تونل‌ها، مکان‌های محبوس شده که الزاما در زمان آتش‌سوزی باید مقاوم باشند و تولید گاز سمی نکنند از عایق‌های HFFR (Halogen- Free Fire Retardant استفاده می‌گردد که از PVC و PE مقاوم‌تر می‌باشد.

[تعداد: 12    میانگین: 3.6/5]