Project Description

این آهن ، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند. ماهیت آهن گالوانیزه در آهن گالوانیزه ، بین آهن و روی، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند بکار می‌رود و آهن به عنوان کاتد.

مدل ورق گالوانیزه
تولیدکننده آهن آلات گلی زاده
ساخت ایرانایران
شناسه 10005
سفارش آنلاین
تماس با کارشناس
ساختار
مشخصات
اطلاعات فنی
دانلود

ساختار

روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهناست و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد.درحلبی ، بر روی آهن ، پوشش قلع بکار رفته است و عمل معکوس آهن گالوانیزه انجام می‌شود.
چون آهن فلزی فعالتر از قلع است و پتانسیل احیاء قلع بیشتر از آهن است و به عنوان کاتد در حلبی به کار می‌رود و آهن آند می‌شود. البته در صورتی که پوشش قلع بشکند،خوردگی آهن در زیر این پوشش پیش می‌رود. علت استفاده از آهن گالوانیزه آهن گالوانیزه ، آهنی است که با روی پوشانده شده باشد.خوردگی یا زنگ زدن آهن فقط در حضور اکسیژن و آب صورت می‌گیرد. در جایی بر سطح جسم آهنی، اکسایش آهن انجام می‌شود و آند را تشکیلمی‌دهد و در جایی دیگر سطح آن جسم که (O2(g و H2O وجود دارد، کاهش انجام می‌شود و کاتد را تشکیل می‌دهد و در نتیجه این عمل، ایجاد یک سلول ولتایی یا پیل ولتایی یا الکتروشیمیایی بسیار کوچک است. الکترونهای تولید شده در ناحیه آندی در میان آهن بسوی ناحیه کاتدی حرکت می‌کند. کاربرد : از آهن گالوانیزه در ساختن لوازمی مثل لوله بخاری ، کانال کولر ، کابینت آشپزخانه ، شیروانی منازل ، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود. اصطلاح فولاد (Steel) برای آلیاژهای آهن که تا حدود ۱،۵ درصد کربن دارند و غالبا با فلزهای دیگر همراهند، بکار می‌رود. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن ، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژ دهنده موجود در آن بستگی دارد.

مشخصات

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم وفابریک در کارخانه تولید می شود.

ورق های رول فرم گالوانیزه با ضخامت های ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلی متر و با دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شوند.

ورق های فابریک گالوانیزه هم به دو صورت فابریک ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر و فابریک ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر تولید می شوند . وزن عمومی رول ها بسته به عرض رول یا ضخامت و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن می باشد.

فولاد گالوانیزه(به انگلیسی: Galvanized Steel) به فولاد گالوانیزه شده توسط روی گفته می‌شود.

معرفی خصوصیات ورق گالوانیزه

عرض : ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰

کوتینگ : ۱۰۰ – ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ – ۲۷۵

ضخامت : ۰٫۱۸ – ۰٫۴۰ – ۰٫۹۰ – ۲ – ۶

وزن کویل : ۳٫۵ الی ۱۲ تن

قطر داخلی کویل : ۵۷۰ الی ۶۲۰

کرم دار ( به انگلیسی : Chromated )

بدون روغن ( به انگلیسی : Unoiled )

ورق گالوانیزه فابریک کوتاه

کوتینگ چیست ؟

کوتینگ (به انگلیسی : Coatting ) میزان پوشش روی در دو سطح ورق و واحد آن gr/m2 میباشد. ورق گالوانیزه دستگاه رول باز کن

وجود گل :

وجود گل ( به انگلیسی : Spangle ) به دلیل وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد ( روغنی ) میباشد. علت تولید کالاهای بدون گل به دلیل مسایل محیط زیست میباشد و در آینده تمامی کالاهای گالوانیزه بدون گل خواهد بود.

در کل سه نوع گل وجود دارد : مدل بی گل ( به انگلیسی : Zero Spangle ) ، مدل گل ریز ( به انگلیسی : Minimum Spangle ) و مدل گل دار ( به انگلیسی :RegularSpangle ).

مزایای ورقهای گالوانیزه چیست؟

استفاده از ورقهای گالوانیزه ۱۰ فایده خواهد داشت که عبارتند از:

۱-هزینه کمتر: برایانجام عملیات گالوانیزینگ، در مقایسه با سایر روشهای معمول جلوگیری ازخوردگی، نیاز به هزینه کمتری خواهد بود.
۲- هزینه کمتر برایتعمیرات و نگهداری: حتی در شرایطی که انجام عملیات گالوانیزینگ در مقایسه باسایر روشهای جلوگیری از خوردگی، هزینه برتر است، اجرای آن به دلیل عدم نیازبه تعمیرات پرهزینه‏، توصیه می شود.
۳- طول عمر زیاد: طولعمر ورقهای پوشش داده شده با روی‏ در محیط های کاملا خورنده، در حدود ۲۰تا ۳۰ سال است.
۴- اعتبار:استانداردهای مختلف در خصوص گالوانیزینگ ورقهای فولادی، درزمینه ایجاد پوششهای نازک بحث می کنند و این نشان دهنده آن است که طول عمر و نحوه عملکرد لایه روی‏، برای مصرف کننده قابل اعتماد است.
۵- دوام پوشش: پوشش ایجاد شده از طریق گالوانیزه به دلیل داشتن یک ساختار متالورژیکی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی خواهد بود.
۶- محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیک: پوششهای گالوانیزه به دلیل آنکه در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می کنند، به همین دلیل خواهد توانست مقاطع ریزموجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت نمایند.
۷- محافظت کامل: پوشش ایجاد شده می تواند کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، جاهای کوچک وفرورفتگیها پر نموده و از خوردگی آنها جلوگیری کند. در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد کرد.
۸- بازرسی آسان: پوشش گالوانیزه را به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم می توان کنترل و بازرسی نمود (در شرایط خاص که نیاز به ارائه تضمین برای کنترل کیفیت است، نیاز به آزمایشهای مخرب می باشد). special uses .
۹-رسیدن به هدف در زمان کوتاه: در صورتی که نیاز باشد از ورقهای گالوانیزه در محلاستفاده شود، در این حالت نیاز به صرف زمان برای آماده سازی سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نخواهد بود.
۱۰-محافظت کامل توسط پوشش گالوانیزه: پروسه گالوانیزه وابسته به شرایط آب و هوائی نمی باشد.
مصرف ورق های گالوانیزه:

ورق های گالوانیزه مصارف بسیاری در صنایع مختلف داشته و زمانی از آن استفاده می شود که نیاز به کنترل خوردگی در آهن و فولاد باشد. برخی از موارد مصرف ورق های
گالوانیزه به شرح ذیل می باشد:

تئوری گالوانیزاسیون گرم

گالوانیزه گرم فرایندی است که طی آن قطعات تولید شده پس از غوطه وری در مذاب رویپوششی از روی خالص و یا آلیاژ روی آهن که با پیوند های متالورژیکی (فلزی)به فلز پایه ( آهن ) متصل می گردد. در حال حاضر این فرایند به دو صورت گالوانیزه تر و خشک انجام می شود .در گالوانیزه تر، مخلوط کلرید امونیاکی روی در سطح مذاب پاشیده می شود و قطعات پس از انجام مراحل اماده سازی مستقیماً و همزمان با اغشته شدن به فلاکس وارد مذاب می شود.

در گالوانیزه خشک ، قطعات پس از انجام مراحل اماده سازی در محلول کلرید امونیاکی روی قرار گرفته و پس از اغشته شدن در خشک کن و در ادامه درون مذاب قرار می گیرند .

تاریخچه استفاده از گالوانیزه به سال ۱۷۲۴ باز میگردد. زمانی که یک شیمی دان فرانسوی به نام Melouin در آکادمی رویال فرانسه یک روش پوشش روی مذاب بر روی آهن را توصیف نمود. در سال ۱۸۳۶ دیگر شیمی دان فرانسوی Sorel این موضوع را ادامه داد . وی برای پوشش دادن آهن توسط روی ابتدا آنرا نه بار دراسید سولفوریک تمیز کرد وسپس توسط فلاکس کلرید آمونیم آنرا آغشته و در مخزن روی مذاب قرار داد تا اولین قطعه فولادی گالوانیزه شکل گیرد .

گالوانیزه گرم به سبب اافزایش طول عمر قطعات از لحاظ بالا بردن مقاومت آنها در برابر خوردگی شیمیائی و الکتروشیمیائی در بیشتر صنایع و بخصوص در نواحی که در معرض خوردگی هستند همواره مورد توجه صنعتگران می باشد .

سایر روش های گالوانیزه عبارتند از :

آبکاری روی Zinc plating (روش الکترو شیمیائی)

پاشش مکانیکی روی Sheradising (روش گرمایش پودر روی در درام )

پاشش گرمائی روی Zincspray ( روشپاشش گرد روی از طریق گرمای سوختن )

پوشش با رنگ های غنی از روی Zinc rich paintفرایند گالوانیزاسیون به روش غوطه وری درمذاب:

Degreasing چربیگیری

– حمام گرم از سود ( حدود ۹۰ درجه سانتیگراد ) و یا ترکیبات خاص چربی گیر معمولاً در اولین ایستگاه فرایند گالوانیزه برای پاک کردن سطوح قطعات از رنگ ، روغن ، گریس و هر گونه ترکیبات الی دیگر مورد استفاده قرار میگیرد .

کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع نفت و پالایشگاه

– ترکیبات دیگری که سطح را آلوده می کند و دراین مرحله زدوده نمی شود را در مرحله بعدی ( اسید شوئی ) می زدایند .

– کلیه سطوح قطعه از لحاظ زدوده شده رنگ باید بطور دقیق کنترل شوند ، بعضی از انواع رنگ ها ممکن است به راحتی زدوده نشده ولازم باشد به این منظور نیازمند انجام عملیات مکانیکی ویژه مانند سند بلاست کردن باشند .

– قطعاتی که قرار است گالوانیزه شوند نیازمند هستند درحین فرایند اویزان نگهداشته شوند .

Loading – jigging بار گذاری – تعلیق

به این منظور باید اسبابی تدارک دیده شود که قطعات را در مراحل اماده سازی و غوطه وری بطور معلق بتواند جابجا نماید .

– این نکته رانباید از خاطر دور کرد که هر گونه الودگی مانند علائم با رنگ ، گریس، روغن و … قبل از شروع مراحل آماده سازی از سطح قطعات زدوده شود .

– نحوه قرارگیری و منافذ داخلی قطعات باید به نحوی باشد که محلول های شستشو و مذابروی قادر باشد در تمام نواحی قطعه جریان یابد.

– اجزاء سازه ها در هنگام طراحی باید به نحوی پیش بینی گردد ناحیه ائی بن بستنباشد تا هوا ، محلول های شستشو( چربی گیر، اسید و فلاکس ) و در نهایت مذاب به آندسترسی نداشته باشد .

– حتماً در ابتدا و حین فرایند طراحی و ساخت سازه ها با گالوانیزه کنندههماهنگی نمائید.

-Acid pickling اسیدشوئی

– قطعات در این مرحله به منظور برداشتن زنگ ،پوسته و سایر اکسید های فلزی در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می شوند

– سطح فولاد می بایست بطور کامل از این الودگی ها زدوده گردد تا مذاب روی قادرگردد با فولاد بطور کامل واکنش دهد .

– زنگ زدگی عمیق و سنگین را ممکن است نتوانیم به راحتی با روش اسیدشوئی برداریم ، به همین دلیل شاید لازم باشد از سایر روش های مکانیکی بهمنظور تمیز کردن سطح قبل از اسید شوئی استفاده کرد .

– Pre-fluxing فلاکسینگ- پس از اینکه قطعات اسید شوئی شدنددر وان اب ابشوئی گردیده و در پایان مراحل اماده سازی در حمام گرم کلرید امونیاکیروی قرار گرفته و به ان اغشته می شوند .

– محلول کلرید امونیاکی روی سطح فولاد را برای انجام واکنش با مذاب روی اماده مینماید .

– Hot dipgalvanizing گالوانیزهگرم

– مذاب روی با سطح فولادی که در مراحل قبلی کاملاً تمیزشده است ، واکنش داده ولایه ائی از الیاژ روی – اهن را که پیوند بسیار قوی با سطح فولاد برقرارکرده را تشکیل میدهد .

– پوشش گالوانیزه در ۲ الی ۳ دقیقه ابتدائی ورود به حمام مذاب تشکیل میشود که در هر حال به ضخامت فولاد بستگی دارد .

– Quenching خنککردن

– پس از اتمام فرایند گالوانیزه گرم که با خروج قطعات از درون مذابهمراه است ، انها را بلافاصله در اب و یا محلول دی کرومات سدیم غوطه ور می کنند .

– عملیات غوطه وری در محلول دی کرومات سدیم موجب خنک شدن قطعات می گردد که به همینسبب به راحتی قابل انتقال بوده و سطوح نسبت به واکنش های بعدی غیرفعال گردیده وبراق خواهد شد .

– Characteristics ویژگیها

– لایه الیاژی روی اهن ۸۰% الی ۱۰۰ % پوشش را ممکن است ، شامل گردد .

– لایه های الیاژی روی اهن ۲۵۰ برابر از فولاد سخت تر است

-Coatingcomparisons مقایسهپوشش

– ویژه گی های پوشش روی به روش گالوانیزه به روش غوطه وری گرم, hot dip galvanizing (HDG) درمقایسه با روش الکترولیز (zincelectroplating(ZEP))
و گالوانیزه پیوسته ( galvanizing-(GC)continuous) ارجحیت دارد ،زیرا

۱- پوشش گالوانیزه گرم ضخامت بیشتر و در نتیجه طول عمر بالغ بر ۵۰ سالبدون زنگ زدن دارد .

۲- پوشش گالوانیزه گرم سخت تر و ۵ برابر مقاومت سایشی بیشتری نسبت به روش های دیگردارد .

ورق های گالوانیزه از وزن نسبی آهن پیروی می کنند که چگالی آن عدد دقیق ۷/۸۶ می باشد که بهتر است در محاسبات ورق های گالوانیزهایرانی ۸ در نظر گرفته شود.

اطلاعات فنی

دانلود

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]