ورق اسیدشویی در واقع به ورقی گفته می‌شود که تبدیل شده ورقه نوردیده می باشد ورقی که در واقع نورد میباشد و به ضخامت دلخواه رسیده است به وسیله اسیدهای خاص میزان چربی و ناخالصی هایی که بر روی ورق می باشد شسته شده و از بین می‌روند و به این باره اسید شده  ورق اسید شویی شده گفته می شود.

در واقع ورقهای اسید شویی شده از برنامه های اولیه و همان نور دیده به وجود می آیند با استفاده از اسید روی ورق براقتر و تمیز تر و میزان ناخالصی های آن گرفته میشود و ا لبته ممکن است که ناخالصی‌ها شامل: ذغال، چربی و یا هر چیز دیگری باشند در نهایت به وسیله اسید مخصوص این ناخالصی ها بر روی ورق گرفته می‌شود و به یک ورقه کاملاً براق تبدیل می شود

انواع ورق اسیدشویی در دو نوع تولید و به دو صورت شیت و رول در بازار موجود هستند که معمولا عرض رول های ورق های اسیدشویی شده در اندازه های ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر میباشد همچنین ضخامت این ورق ها به ۱٫۵ تا شیش میلی‌متر می‌رسد.

مراحل اسید شویی عبارتند از:

1– قطعات در این مرحله به منظور برداشتن زنگ ، پوسته و سایر اکسید های فلزی در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می شوند.

2– سطح فولاد می بایست بطور کامل از این الودگی ها زدوده گردد تا مذاب روی قادر گردد با فولاد بطور کامل واکنش دهد . 

3– زنگ زدگی عمیق و سنگین را ممکن است نتوانیم به راحتی با روش اسید شوئی برداریم ، به همین دلیل شاید لازم باشد از سایر روش های مکانیکی به منظور تمیز کردن سطح قبل از اسید شوئی استفاده کرد .

فاکتورهای مهم در سرعت اسید شویی

سرعت و یا نرخ اسیدشویی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مهمترین آنها عبارتند از: نوع اکسید، ضخامت چسبندگی لایه اکسیدی به سطح، نوع، دما و غلظت محلول اسیدی، اغتشاش و هم زدن محلول اسیدی، زمان نگهداری در محلول اسیدی، وجود بازدارنده های موجود در محلول اسیدی که باعث کندی واکنش می شوند و همه سازه هایی که روی واکنش شیمیایی اسید بر اکسید موجود روی سطح ورق کارآمد باشند.

در این میان نقش دما، نوع و غلظت اسید از همه مهمتر و حساس تر می باشد. برای نمونه در اسیدشویی بوسیله اسیدسولفوریک با غلظت 15 درصد، در محدوده دمایی 20 تا 100 درجه سانتیگراد دیده شده است که به ازای هر 10 درجه افزایش دمای اسید، نرخ اسید شویی 2 برابر می شود. به بیان دیگر نرخ اسید شویی در دمای 80 درجه سانتیگراد بیش از 5 برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی در دمای اتاق می باشد. این موضوع اهمیت دمای اسیدشویی را نشان می دهد. به همین ترتیب غلظت و نوع اسید کارایی زیادی در نرخ اسیدشویی دارند.

پیشگیری از اکسیداسیون پس از اسیدشویی

پس از اسید شویی، برای جلوگیری از اکسید شدن سطح ورق در تماس با هوا هنگام نگهداری در انبار، لازم است که ورق پیش از کلاف شدن، بگونه ای بهینه روغنکاری شده و سطح آن بوسیله یک لایه نازک از روغن معدنی پوشیده شود و سپس کلاف شود. فرایندهای صافکاری، موج گیری و لبه بری از دیگر عملیات هایی هستند که در صورت نیاز روی ورق می بایست انجام پذیرد.

دلایل استفاده از ورق اسیدشویی شده

شاید یک سوال برای شما پیش بیاید که چرا تمام محصولاتی که تا به حال گفته شد از همان ورقه‌های سیاه یا همان نورد گرم تولید نمی‌شود ؟! و یا اینکه چرا ورقه های سیاه کاربرد چندانی ندارند ولی در مقابل ورقه های سفید یا همون ورقه های اسید شویی شده کاربرد بهتری دارد؟

مرحله اسید شویی باعث میشود تا ورقه ها براق تر و تمیزتر شوند در نتیجه کیفیت این ورقه ها بالاتر برود و در واقع ناخالصی های ورقه های سیاه گرفته می‌شود و این باعث می‌شود که محصولات بعدی که از این ورقه ها تولید می شوند محصولات باکیفیت تری باشند زیرا ناخالصی در این نوع ورقه ها کمتر می‌باشد و قاعدتاً عملیات بعدی روی این ورقه ها بهتر می‌نشیند و  ورقه هایی که باید در صنایع خودروسازی و یا کشتی سازی استفاده بشود باید دارای کیفیت خاصی باشند و ضد خش و سایش باشند و این موضوع با بالا رفتن کیفیت ورقه ها همراه می‌شود و بالا رفتن کیفیت فرقه‌ها با  ورق اسید شویی کامل می‌شود.

همچنین وقتی ورقه ها وارد نورد سرد میشود در صورتی که تمیز تر باشند و ناخالصی آنها از بین رفته باشد در نتیجه عمر قلتک هایی که در این مرحله کار می‌کنند بیشتر خواهد شد و در نتیجه که سایش و سختی کمتری خواهند داشت.

وظیفه این خط بسته بندی محصولات مختلف  شامل کلاف اسیدشویی شده، کلاف خام، کلاف اسکین پاس و کلاف سرد اصلاح شده را به عهده دارد. این عملیات توسط دستگاه تسمه زن نیمه اتوماتیک انجام می شود. در این خط عملیات تسمه زنی، پوشش فلزی، پوشش کاغذی ضد آب، برچسب زنی و توزین را انجام می شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]